Мить нашого життя

Калейдоскоп новин

Відеомолитва


Мультимедіа

Православні медіа-ресурси

Баннер
Баннер
Монастыри и храмы УПЦ
Баннер
Шлях довжиною в чверть століття. Стислий нарис історії Черкаської єпархії
16.08.2017 09:46

Шлях довжиною в чверть століття. Стислий нарис історії Черкаської єпархіїЦього місяця Черкасько-Канівська єпархія відсвяткувала свій 25-річний ювілей. Зараз Черкаська єпархія – це велика кількість відроджених парафій, чоловічі, та жіночі обителі, а 25 років тому випалена атеїзмом земля, де на всю область було 56 парафій, а в областному центрі не лишилось жодного типового храму. Стільки ж само часу минає і архіпастирського шляху митрополита Черкаського і Канівського Софронія, який зумів своєю енергією, запалом і ревністю по славі Божій насадити і вирощувати виноградник Христовий знищений диявольськими слугами. І користуючись нагодою, хочеться підбити деякі підсумки з життя рідної єпархії.


Початок


9 серпня 1992 року у Пантелеймонівському скиту, що у Феофанії святительськими руками Блаженнішого Володимира та архіпастирів Української Православної Церкви архімандрит Софроній став єпископом Черкаським і Канівським. Дещо раніше була утворена і сама єпархія, якою по сумісництву опікувався архієпископ Вінницький Макарій.
Шлях владики Софронія на Черкащині розпочався далекого 1979 року, коли він був висланий КДБ-істами із стін Московської Духовної Академії у глухе село Старий Коврай на межі Черкаської і Полтавської областей. Дещо пізніше владика, а тоді ігумен Софроній переведений у єдиний Різдво-Богородичний храм Черкас де і прослужив до свого чергового пеерводу у Городище, а звідти у Бориспіль.
У Борисполі отець Софроній розпочав своє перше масштабне будівництво зведенням Покровського собору.
Свято Покрови Пресвятої Богородиці займає важливе місце в житті Його Високопреосвященства. У Покровському храмі рідного Мнишина маленький Дмитро Дмитрук був хрещений місцевим батюшкою. У Покровському храмі Московських Духовних шкіл тривало становлення юного Дмитра як ченця, священника і богослова. У Покровському академічному храмі Дмитро Дмитрук був рукопокладений у диякона, отримав чернецький постриг, після якого став ієродияконом Софронієм, там же рукопокладений і в ієромонаха.
По словам самого владики він де кілька раз відмовлявся від архієрейства і Бориспільський храм будував, щоб служити скільки Господь дасть сили проповідуючи Слово Боже спраглому Живої води Євангелія народові. Але одні суди людські, а інші суди Божі...
Рішенням Священного Синоду УПЦ від 29 липня 1992 року, без відома самого отця Софронія, його було обрано єпископом і призначено хіротонію на 9 серпня у Києві.


Стара-молода єпархія


З історії Православ'я на Черкащині ми знаємо, що єпархія була заснована у Черкасах раніше чим прийнято вважати. Правда Черкаси відокремилися у самостійну одиницю тільки у 1952 році з утворенням Черкаської області. До цього Черкаси були повітовим містечком Київської губернії, а потім райцентром Київської області.
У 1910 році на новозбудованому Казанському подвір'ї, що на пожертвованій двома меценатами землі було утворено четверте вікаріатство Київського митрополита з обов'язковим проживанням вікарія ппо місцю свого титула. Першим вікарієм став колишній еклесіарх Києво-Печерської Лаври єпископ Назарій (Блінов). Він же застав у Черкасах і революційні події після 1917 року. Наступним вікарієм зовсім не тривалий час був вдовий Київський протоієрей, колишній настоятель Щекавицької приходської церкви Миколай Браїловський, але невдовзі його змінив інший вдовий священик Андрій Лінчевський, який у монашестві був названий Філаретом. У роки правління владики Філарета Черкаське вікаріатство стало зватись Черкаським і Чигиринським, тобто повним титулом як самостійна єпархія. Арешт і висилка владики на північ СРСР поклали край існуванню вікаріатства.
Хоча і інші вікарії Київської єпархії носили титули міст території теперішньої області, але відношення до цих міст окрім назви не мали. Так єпископи Чигиринські були настоятелями Михайлівського Золотоверхого монастиря у Києві, єпископи Канівські ректорами Київської Духовної Академії, та настоятелями Києво-Братської обителі на Подолі, при якій діяла академія. Єпископи Уманські були настоятелями Пустинно-Миколаївської обителі на Аскольдовій могилі.


Бур'яни в ріст людський


Саме таке порівняння приходить на думку, коли чуєш від владики та інших старших священників про життя єпархії на теренах Радянського Союзу. На всю область, як було сказано було чуть більше пів сотні парафій, та трохи більше священників. У області налічувалось три благочиння: Черкаське, Смілянське і Уманське. У Черкасах починаючи з 1961 року не убло жодного типового храму. У згаданому році остання Троїцька церква, яка вже була на той час без куполів була знята з реєстрації і розібрана. Дещо раніше зникли Покровська і Пречистенська. Центр міста до війни прикрашав відносно невеликий за розмірами, але охайний і гарний Миколаївський собор збудований у 1864 році меценатом Колодочкою. Після революції у ньому служили обновленці,а потім там розміщувався музей атеїзму. У 1943 році від обстрілів при форсуванні Дніпра собор було майже знищено, лишилось декілька стін та арок і купа сміття. Звичайно ж у важкі післявоєнні роки ніхто не дозволив відновлювати і таким чином будівля колишнього собору, як зазначалось в документах була розібрана.
До собору було приписане велике, старовинне міське кладовище. На той час це була окраїна, а тепер вважається центральною частиною міста. У 1960-ті на цьому місці було влаштовнао парк культури і відпочинку імені 1-ого травня. На місці де лежать кості видатних містян і простих Черкасців почала гриміти музика, діяли аттракціони, танцмайданчик, фонтани і інші розважальні заходи. Так проіснував парк до розвалу СРСР. Після настання важких часів зміни утрою парк став місцем криміналітету, злочинів і притоном безхатьків, через який ввечері боялись ходити прості перехожі.
Першим за що взявся єпископ Софроній, було побудова кафедрального собору, та єпархіального управління. Звичайно місце де знаходився старий собор було забудоване і не могло бути ніяких розмов про відновлення собору на старому місці, тому владиці запропонували три місця із яких було вибране те, де тепер стоїть красень-собор.


День за днем...


Йшло єпархіальне життя своїм чередом. Велись і ведуться інші роботи окрім будівництва. Одним із напрямків діяльності владики стали дослідження особистих справ мучеників, та сповідників які прийняли мученицьку кончину від рук безбожників на Черкащині. Після першого опрацювання у 1999 році було канонізовано 104 мученика та сповідника, пізніше до них доєдналось ще 50 імен. На даний час дослідження не припиняються і робота кипить у цьому напрямку далі.
Також не можливо оминути увагою і утворення єпархіальних відділів, які ведуть роботу із різними верствами населення. Активно допомагає єпархія і Українським військовим у зоні АТО гуманітарною допомогою. Священники регулярно виїздять у прифронтові зони підтримуючи військових на передовій.
Але самим головним, що підтримує нас, це Божественна Літургія та молитва церковна і домашня. Кожен день у двох храмах міста, а це кафедральний собор і Різдво-Богородичний монастир звершується богослужіння, у інших храмах служиться також на буднях, але не щоденно. До розділу єпархії у 2008 році з періоду 1992 року на території області було відкрито до вісьми сотень храмів. Після розподілу області на дві єпархії в обох будуються і освячуються нові храми на місці порушених і знищених, реставруються старі, ведеться активна робота з парафіянами.
Віримо, що молитвами покровителя нашого краю Святого преподобномученика Макарія, мученика Даниїла Мліївського і Святих Новомучеників і Сповідників Черкаських Господь дасть наснаги Його Високопреосвящентсву вести за собою до Христа свою паству на многії і благії літа!

Протодиякон Іоанн Поліщук

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні коментарі

Реклама

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні1339
mod_vvisit_counterВчора1756
mod_vvisit_counterМісяць45922
mod_vvisit_counterЗа весь час3822135

Зараз онлайн: 31
Офіційний сайт Черкаської єпархії УПЦ