Мить нашого життя

Калейдоскоп новин

Відеомолитва


Мультимедіа

Православні медіа-ресурси

Баннер
Баннер
Монастыри и храмы УПЦ
Баннер
Митрополит УМЦ МП Софроній: Ті, хто не захоче до єдиної церкви, стануть РПЦ за кордоном...
15.05.2018 08:10

Митрополит УМЦ МП Софроній: Ті, хто не захоче до єдиної церкви, стануть РПЦ за кордоном...Вселенський патріархат, як ніколи раніше, близький до визнання автокефалії Української помісної православної церкви. Про це заявив президент Петро Порошенко місяць тому, представляючи у Верховній Раді звернення до патріарха Варфоломія, у якому міститься прохання надати дозвіл на створення помісної церкви. За прогнозами експертів, розгляд «українського» питання може відбутися у Стамбулі (Константинополі) під час засідання Священного Синоду Вселенського патріархату до кінця червня.
В УПЦ МП назвали таке звернення втручанням держави у справи церкви. Адже «просити про цей статус має церква, а не держава», ідеться у заяві відділу зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви Московського патріархату. Проте не секрет, що далеко не всі єпископи УПЦ МП поділяють генеральну лінію митрополита Онуфрія і членів Синоду цієї церкви.
Митрополита Черкаського і Канівського УПЦ МП Софронія (Дмитрука) називають одним із найбільш проукраїнськи налаштованих у Московській церкві в Україні. Та він ніколи не приховував своєї патріотичної позиції. В інтерв'ю «Главкому» владика Софроній розповів, у чому помилився президент Порошенко з ініціативою листа до Варфоломія, хто з єпископів УПЦ МП поставив підписи під цим листом, яким чином митрополит Онуфрій намагається вплинути на процес об'єднання церков, а також назвав великі проблеми, з якими стикнеться майбутня єдина церква, якщо вона таки буде створена.

«Коли заявили, що Україна – вільна, потрібно було сказати, що вільна і церква»

Понад три з половиною роки тому в інтерв'ю «Главкому» ви песимістично дивилися на ймовірність створення автокефальної православної церкви в Україні. З огляду на останні події (звернення до патріарха Варфоломія, запланований синод Вселенського патріархату), як тепер оцінюєте ймовірність позитивного рішення?
У мене завжди була одна позиція, яка полягає в тому, що нам треба церква, ні від кого не залежна. Якщо взяти нашу історію, то церква наша переходила, або підкорялася іншим, «завдячуючи» політичним змінам. Коли була Київська Русь, наша церква була в залежності від Візантії. Коли Богдан Хмельницький відправився до Москви, тоді церква 30 років боролася ще... Росія була господарем в Україні. Вся Україна була під владою Росії. Церква також була приєднана до Москви, по суті куплена Москвою. Купили і турецького візира (Туреччина мала великий вплив над захопленим Константинополем, який зробила своєю столицею Стамбулом, та Константинопольським патріархом – «Главком»), який змусив патріарха відректися від Київської митрополії (на користь Москви у 1686 р. – «Главком»). Так тривало до останнього часу, коли України як такої не було. Але потім Україна оголосила про свою незалежність, постало питання: а як же бути з церквою? Коли заявили, що Україна – вільна, потрібно було сказати, що вільна і церква.
Зараз у зв'язку з останніми подіями є кілька «але». Маю на увазі неправильні дії президента, політично неграмотні. А також відсутність бажання утворення автокефальної церкви у нашого (УПЦ МП) єпископату.

Говорячи про неправильні дії президента, ви маєте на увазі звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія?
Він робить кроки тільки зі своєї сторони. А ми тут для чого (зокрема, єпископи УПЦ МП)? У нашій церкві понад 80 єпископів в Україні. Нас не запитують, з нами не радяться, нам нічого не пропонують. Це надзвичайно велика помилка, політично неправильний підхід до цього питання.

Чи є ваш підпис під зверненням до Вселенського Патріарха Варфоломія?
Є.

У ЗМІ проходила інформація, що свій підпис поставив не один єпископ, а більше. Чи знаєте, хто ще?
Мені казали, що ще владика Віссаріон там є (митрополит Овруцький і Коростенський УПЦ МП Віссаріон (Стретович) – «Главком»). Скажу так, що до десяти єпископів з нашого боку підтримують заяву.

У Московській церкві полюбляють нагадувати, що томос на автокефалію Константинополь може надати у разі звернення з боку канонічної церкви. Тобто мають на увазі, що це мала б робити УПЦ МП. Але ж ви і ще декілька єпископів цієї церкви свої підписи під зверненням таки поставили. Тобто звернення до Вселенського Патріарха таки набуло легітимності?
Все юридично законно, коректно. Але що ж це виходить, з більш як 80 єпископів лише п'ятеро єпископів підтримують? Це дуже мало. Звичайно, якби було звернення від нашої церкви до Вселенського Патріарха, то він би розглянув це питання. Та на родоському соборі (у 2016-му році на цьому острові відбувся Всеправославний Собор – «Главком») було визначено, що автокефалія надається тим церквам, які звертаються з таким проханням. Тоді, за винятком представників Росії, Грузії, Сербії, які були відсутні, усі присутні це рішення підписали. То Вселенський Патріарх може цим мотивувати своє майбутнє рішення. Але патріарху Варфоломію спочатку потрібно було б скасувати те, що нас забрали до Москви. Потрібно, аби Вселенський Патріарх під час засідання Синоду заявив, що така то постанова визнається неправомочною... а тому ми маємо право поставити це питання перед Вселенським православ'ям, щоби повернути Україну під омофор (під плече) Константинополя... Проте зараз факт залишається фактом, що ми канонічно залежні від Москви.

Чи є у вас зараз підстави говорити про те, що Константинополь піде на цей крок?
Я не знаю, як вони налаштовані. Також не знаю, якою була розмова з турецьким візиром. Коли свого часу давали автокефалію Чехословаччині і Польщі, хоча вони вже тоді були незалежними, тоді було звернення до Вселенського Патріарха з боку чехословацьких єпископів. У нас поки єпископи мовчать. Якщо президент хоче робити таку справу, то йому потрібно було не кричати, а зібрати усіх нас - єпископів, подивитися і запитати «як ти хочеш?». Це було би дією, правильною постановкою питання.

Але ж ви поставили свій підпис під зверненням. Тобто вас хтось спитав...
Я поставив свій підпис за те, що в мене є бажання створення такої церкви. Тобто підпис означає те, що я не проти, що я хочу, аби наша церква була незалежною.

«У моїй єпархії ніхто такі записочки підписувати не буде»

18 квітня президент Петро Порошенко провів зустріч з представниками православних церков, в тому числі з митрополитом Онуфрієм. Чи відомо вам, як очільник УПЦ МП відреагував на намір президента звернутися до Вселенського Патріарха?
Нам нічого ніхто не казав, я навіть не в курсі справи був. Кажуть у нас, що буде засідання Синоду (УПЦ МП) 28 травня, але я нічого і про це достеменно не знаю.

З регіонів надходять сигнали про тиск на священиків і єпископів. Мовляв, їх примушують на готових бланках підписувати звернення до Вселенського Патріарха, аби той не давав «добро» на автокефалію. Чи є подібні факти тиску на Черкащині?
Мені було надіслали такий папірець. Секретар дав мені його прочитати. Було наказано, щоби я розіслав такі папірці благочинним (священикам), аби вони їх підписали. Там було написано, що УПЦ відходить «під» Константинополь, який організовує в Україні свій екзархат. Мовляв, ми будемо в екзархаті Константинополя. Я не розумію тих, хто складав ці папірці, я не розумію їхнє бажання. Тому у моїй єпархії ніхто такі записочки підписувати не буде.

Хто ж автор цих «записочок»?
Нам надіслали з Києва, написано «за благословення митрополита Онуфрія». Мовляв, є те і те, потрібно, щоби ви висловили свою думку. Все офіційно.

Як буде поводитись УПЦ МП в разі, якщо Вселенський Патріарх дасть томос на створення автокефалії, які є варіанти розвитку подій, новий розкол?
Так чи інакше, незадоволені будуть, однозначно. Але чому нам боятися розколу? Він уже є, і не один, аж три в Україні. Ну ще один буде. Але що з того? Буде ж наша церква! А як ви не хочете, то, будь ласка, організовуйте свої приходи так, як це робить Руська православна церков за кордоном, де вона має свої приходи, своїх єпископів. От і в Україні вона буде мати. А то все лякають розколом. То нехай, нехай хоч Путіну моляться.

Ви говорите про понад 80 єпископів, які зараз є в УПЦ МП. Скільки з них тепер стоять на позиціях, прихильних до створення автокефальної церкви?
Нас таких, ідейних, меншість.

У разі, якщо Вселенський Патріарх схвалить ідею автокефалії, «ідейних» побільшає?
Дивлячись, як він формулюватиме своє рішення, кому даватиме томос. Адже більшість в УПЦ МП цього не хоче? От якби наш Собор (УПЦ МП) заявив про таке бажання, була б інша справа. Але наразі ми поки не зібралися, не вирішили питання. Я навіть не знаю, чому це так відбувається, бо ж горить вогонь, який потрібно гасити. То ще раз повторюся, коли було заявлено президентом, що він готує звернення до Константинопольського патріарха, одразу потрібно було зібрати нас, єпископів усіх, і запитати про це.

Ваша церква переконує, що президент і парламент цим зверненням втручаються у церковні справи. Ви теж бачите це втручання?
Згадаймо історію. Костянтин Великий (римський імператор, перший християнин на троні 27.02.272 р. н.е. – 22.05.337 р. н.е. – «Главком») бачив те, що коїться у Візантії, у єпископаті, бачив ту боротьбу. Так от, бувши на той час язичником, він зібрав Собор у 325-му році і навів порядок. Тобто він бачив, що у його державі немає порядку. Має право зібрати (усіх єпископів – «Главком») і наш президент, адже його люди вибрали. Він же хоче, щоби у його державі, поки він президент, був порядок. Він зовсім не втручається, він просто хоче зробити краще.
Дозвольте я ще скажу про єдину церкву. Якщо у нас таки буде одна церква, ми об'єднаємося, ми повинні канонічно, евхристично бути єдиними... Проблем буде дуже багато, але дай Бог, щоби ми були єдиними.

Михайло Глуховський, «Главком»
https://glavcom.ua/interviews/mitropolit-sofroniy-do-desyati-jepiskopiv-upc-mp-pidtrimuyut-zvernennya-do-konstantinopolya-pro-avtokefaliyu-497234.html

 

Коментарі 

 
#16 людмилаС 23.05.2018 14:55
...Ведь согласно данному тезису, когда миллионы украинцев находятся вне общения с Вселенским православием — это нормально и представляет собой единство. Но если эта ситуация разрешится и украинцы будут находиться в общении со всем мировым православием, то это нарушит единство мирового православия. Видимо под словами «единство мирового православия» прячется единство монополии Русской православной церкви. Действительно, в случае автокефалии её монополия в Украине будет разрушена.
petrimazepa.com/.../
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#15 keleynik 21.05.2018 09:23
Церква одна і єдина як в історії, так і в просторі, як в першому, так і в двадцять першому столітті, як в Україні, так і в Росії чи Америці – то догмат, прояв внутрішнього досвіду віруючих людей – так є, і крапка. З цього можна виходити. Господь створив світ для всіх і для кожної людини окремо, й кличе всіх нас однаково до Себе.- Денис Таргонский

religion.in.ua/.../...
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#14 людмилаС 21.05.2018 09:04
Про автокефалію на громадському радіо. Аудіо. Архімандрит Кирил Говорун
m.youtube.com/.../
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#13 Олег 20.05.2018 18:20
Согласен с Константином.Боже милостивый ,настави нас грешных на путь истинный!
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#12 Максим 18.05.2018 10:06
Цитую Костянтин:
Ви бюдесь бачили повчання від мене???
Так для того поліляють думки чи ні треба спитати у вірян епархії. Цитую Максим:
А Ви, пане Костянтине, спочатку здобудьте освіту і досвід, як у Владики Софронія (я вже не кажу про рівень поінформованост і), а потім уже повчайте архієрея Церкви Христової, що йому робити і як що оцінювати. І не треба думати, що всі православні Черкащини поділяють Ваші думки і підходи.

Перечитайте уважно свій допис - і побачите.
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#11 гость 17.05.2018 23:13
Не вниду в церковь лукавнующих,и с нечистивыми не сяду...
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#10 Владимир 17.05.2018 11:16
Христос Воскрес!
Мене хрестили , ще в радянські часи , і так сталося , що я вірянин УПЦ (МП). Але з часів незалежності України , я вважаю , що в нашій країні повинна бути Єдина Помісна Автокефальна Церква.
Незалежна країна - незалежна Церква!
І якщо керівництво УПЦ ( МП) , цього не бажає ( по яких-то причинах) , то це тільки означає , що вони не асоціюють себе з українською державою.
Бо як кажуть : "якщо хочеш - шукаєш можливості, а якщо ні - причини ( виправдання"
І це не тільки автокефалія , викриває цей нонсенс.
1. Крим.
Якби УПЦ ( МП) , асоціювало себе з Україною..., то чи можлива була взагалі анексія півострова Росією?
2. Донбас.
Таке саме питання ..., щодо війни.
---
Знаю владику Софронія , ще з часів , його служіння , в м. Бориспіль.
Він завжди відзначався мудрістю і справедливістю. І якщо він прийняв це рішення, то значить воно правильне!
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#9 keleynik 17.05.2018 00:16
дякую Богові, що у нас глава єпархії митрополит Софроній
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#8 Костянтин 16.05.2018 15:01
При чому тут анексія Криму до православної церкви. Ви очі розплбщіть і побачите хто саме здав нашу землю. Вірно Ви кажете про незалежність церкви, але не зрозуміло з Ваших слів від кого наразі вона залежна.
І про цю залежність ні святителі, ні преподобні, ні інші святі наших часів не згадували про залежність від когось нашої Матері церкви - то чи не є вся ця незалежність простим методом ще більшого розділення нашого народу. Більше того яким чином про надання автокефалії звертаються розкольники які роздирають і зараз Тіло Христове!!! [quote name="Сергій"]Христос Воскрес!
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 
 
#7 Костянтин 16.05.2018 14:53
Ви бюдесь бачили повчання від мене???
Так для того поліляють думки чи ні треба спитати у вірян епархії. Цитую Максим:
А Ви, пане Костянтине, спочатку здобудьте освіту і досвід, як у Владики Софронія (я вже не кажу про рівень поінформованост і), а потім уже повчайте архієрея Церкви Христової, що йому робити і як що оцінювати. І не треба думати, що всі православні Черкащини поділяють Ваші думки і підходи.
Цитувати | Поскаржитись адміністраторам
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Реклама

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні895
mod_vvisit_counterВчора1098
mod_vvisit_counterМісяць33854
mod_vvisit_counterЗа весь час2075873

Зараз онлайн: 21
Офіційний сайт Черкаської єпархії УПЦ