Мить нашого життя

Калейдоскоп новин

Відеомолитва


Мультимедіа

Православні медіа-ресурси

Баннер
Баннер
Монастыри и храмы УПЦ
Баннер
Психологічні витоки фарисейства
25.03.2013 19:33

Психологічні витоки фарисействаОлег Козлов, психолог, м. Черкаси

Нещодавно минув тиждень про митаря і фарисея. Знов і знов церква нагадує нам про духовну небезпеку фарисейства – надто вже це живучий і «популярний» гріх. Але як він виникає, як захоплює людське серце і в чому його згубність?
Фарисеї за часів Христа – це люди, що прагнули слави, а, простіше кажучи – прийняття, схвалення, приязні, поваги інших людей. Власне кажучи, в цьому немає нічого поганого, адже ми всі, свідомо чи несвідомо, до цього прагнемо; ніхто не хоче бути зганьбленим і зацькованим, але саме у фарисеїв потреба в цьому занадто висока, більша ніж у середньостатистичної людини. Вони завжди «голодні» до схвалення. Це – яскрава риса характеру, яка змусила їх обрати свій життєвий шлях.
Звідки ж взявся отой «голод»? З точки зору психології виникнення цієї хвороби, такий «голод» зазвичай виникає з раннього дитинства. Основа характеру, як зараз відомо, закладається у віці до трьох років. Якщо батьки дитини недостатньо схвалювали, підтримували її в цьому віці, в неї на все життя зостається потреба в цьому і все життя вона буде намагатися компенсувати людською славою глибинне відчуття власної нікчемності.
Слово «фарисейство» в сучасності значить не тільки й не стільки марнославство, а ще й поєднане з ним лицемірство. І це також відповідає характеру цих людей: адже люди брешуть, видають себе за кращих ніж саме тому, що хочуть мати схвалення і повагу інших. Брехня – це спосіб самозахисту. І спосіб вкрасти добре до себе ставлення.
Що ж ми маємо? Виходить фарисей – це просто нещасна людина, скалічена важким дитинством, а її «фарисейство» - це лише спосіб компенсувати психічну травму, така собі «милиця». Начебто так, але не зрозуміло тоді, в чому коїться гріх і чому ж Господь так гнівався на них, замість того, щоб поспівчувати?
«Гріх» буквально перекладається як «помилка, похибка». І помилку фарисеїв геніально висловив Блаженний Августин: «Всі наші нещастя походять від того, що ми служимо тому, чим належить користуватися і користуємось тим, кому належить служити».
У суспільстві завжди існує певна правильна ієрархія цінностей. І на вершині цієї ієрархії знаходиться Сам Творець, Бог. Якщо в людини таке сприйняття світу – вона не грішить, не помиляється. (І, до речі, таке ставлення є цілющим – воно вирішує всі психологічні проблеми, просто досягти цього – задача усього людського життя). Фарисеї ж користувалися Богом, як певним засобом, для того, щоб задовольнити свої особисті потреби. І саме тому прихід Христа став моментом істини: вони не прийняли Самого Бога, не прийняли заради марної слави людської. Богом, точніше ідолом, для них була вона – слава, почесті, пошана. Якщо Всевишній міг послугувати їм засобом цю славу здобути – добре, якщо ні – то вони цілком логічно обрали вбити Бога, щоб не заважав.
Отже, «гріх фарисейства» можна визначити і через інші гріхи: як марнославство, як догодження людям, як лицемірство, як ідолопоклонство, або як комплекс всього цього.
Але, схоже, існує один «таємний інгредієнт» який може зробити страшними гріхами навіть цілком добрі людські якості. І навпаки. Це – людська ієрархія цінностей і пріоритетів. Якщо для людини Бог – понад усе, то їй не страшні ні слава, ні багатство, ні влада, ні інші спокуси. Так само їй не страшні протилежності: ганьба, бідність, рабство, – усе врешті-решт перетворюється на Славу і благодать Господню.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Реклама

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні360
mod_vvisit_counterВчора1612
mod_vvisit_counterМісяць16289
mod_vvisit_counterЗа весь час2770225

Зараз онлайн: 33
Офіційний сайт Черкаської єпархії УПЦ