Мить нашого життя

Калейдоскоп новин

Відеомолитва


Мультимедіа

Православні медіа-ресурси

Баннер
Баннер
Монастыри и храмы УПЦ
Баннер
Видатний богослов, місіонер, наставник
11.07.2020 08:10

Видатний богослов, місіонер, наставникОдним із визначних дореволюційних представників православного духовенства міста Черкаси без сумніву можна назвати протоієрея Микиту Михайловича Дубницького – магістра богослов'я, місіонера, педагога та адміністратора.


Народився отець Микита у родині псаломщика Києво-Софійського собору та прислужника митрополичого дому Михайла Дубницького у 1803 році. Звичайно ж у той час дорога вихідця з сім'ї духовенства була одна – служіння Церкві. Яка ця дорога і у якому сані залежало вже від освіти даного вихідця, але початок духовній освіті завжди починався із місцевого духовного училища, проовжувався у семінарії, міг бути продовжений навіть у Духовній Академії. Отже з 1814 року малий Микита починає навчатись у Києво-Подільському Духовному Училищі, а з 1821 по 1825 у семінарії. Після закінчення філософського класу семінарії рішенням академічного правління переведений на навчання до Київської Духовної Академії де здобув ступінь магістра богослів'я за роботу «Рассуждение о том, действительно ли было явление Креста Константину Великому пред последним сражением его с Максенцием, и если было, то наяву или во сне, естественное или сверхестественное». Окрім цього студент Дубницький прекрасно володів мовами латинню, грецькою, французькою і німецькою. Після закінчення КДА зайняв посаду професора кафедри церковної історії та французької мови, викладав згадані дисципліни і додатково німецьку мову.
У 1830 році оружився, у шлюбі мав шестеро дітей: Олександру 1835 р.н., Микиту 1837 р.н., Анну 1845 р.н., Євгенію 1847 р.н., Людмилу 1848 р.н. і Євдокію 1850 р.н. 17 серпня за старим стилем того ж 1830 року року єпископом Чигиринським Кирилом (Куницьким) рукопокладений у священика для Андріївського храму Києва, а згодом переведений до Воскресенського храму на Подолі.
Восени 1837 року починається Черкаський період життя отця Микити. 17 жовтня він призначається ректором Черкаського Духовного Училища, а також зводиться у сан протоієрея і стає настоятелем Черкаської Соборно-Миколаївської Церкви, очільником духовного правління Черкаського повіту та цензором проповідей священиків. Духовне училище в Черкасах було відкрите у 1818 році. Через сімнадцять років після відкриття у 1835 році стан будівлі вже визначався як аварійний, що видно з доповіді наглядача. По приїзду у Черкаси на плечі діяльного молодого протоієрея лягає нелегка праця зв'язана із побудовою нового приміщення училища, яке було закінчене у 1847 році. Окрім училища старий, козацький, дерев'яний Миколаївський собор потребував капремонту. Для краого розуміння варто пам'ятати, що перший, дерев'яний собор про який йдеться знаходився на місці теперішнього «Будинку природи», про що нагадує тепер лише вулиця Старо-Соборний узвіз. А уже після отця Микити його наступником протоієреєм Федором Олександровським у 1858 році на базарній пощі відбулась закладка камінного собору. Саме настоятелем цього, дерев'яного собору, фото або картини якого нажаль у нас немає, став отець Микита Дубницький. Тодішній штат соборних повітових храмів здебільшого складався з двох священиків, диякона, двох паламарів та двох псаломщиків. Разом із отцем Микитою другим священиком служив згаданий вище отець Феодор Олександровський, а дияконом вірогідніше за все у цей час був Стефан Калішевський батько майбутнього регента митрополичого хору Софійського собору Якова Калішевського. При його настоятельстві було зроблено капремонт будівлі та збудовано теплу церкву на честь Прмч.Євдокії (1847 – 1849 рр). Окрім усіх вищезазначених справ отець Микита проводив вдалу місіонерську роботу. З часів старообрядницького розколу Черкаси стали одним із осередків різних толків втікачів-старовірів. Вони мали жіночий монастир у районі теперішнього вантажного порту, та чоловічий на нині затоплених територіях у Змагайлівці. Всю силу свого інтелекту та начитаності кинув отець Микита на полеміку із розкольниками і варто зазначити що ця полеміка була успішною, що виразилось у поверненні людей до Православної Церкви. У 1849 році після дванадцяти років служіння у повітових Черкасах отець Микита повертається до свого рідного Києва. Розпорядженням Київського митрополита призначається у клір головного храму єпархії Софійського собору та займає посаду ректора Києво-Софійського Духовного Училища. Балотувався навіть на посаду ректора Київської Духовної Семінарії*, але не був вибраний. Брав участь у роботі державних і судових закладів як представник духовенства і взагалі за згадками сучасників був одним з активних священиків Києва. У середині 1870-их років захворів і вийшов за штат, відійшов до Господа 9/21 липня 1879 року, похований у Києві.

У публікації використані матеріали збірника «Київська Духовна Академія в іменах 1819 – 1924 рр.» т.1 А-К с.480-481 - Вид. К. «Києво-Могилянська Академія» 2015 р.
На фото: будівля Черкаського духовного Училища 1847 роу побудови, зруйнована під час Другої Світової, на цьому місці тепер будівля Черкаського відділення НБУ.

Примітка: Київська Духовна Семінарія і Київська Духовна Академія почали існувати і керуватися одним ректором вже у наш час після відкриття на початку 90-их рр. ХХ ст. До революції Київська Духовна Академія розміщувалася на Подолі при Київському Братському Богоявленському монастирі. Ректорами академії були архімандрити, пізніше єпископи вікарії Київської єпархії. Семінарія ж розміщувалась також на Подолі, але у Петропавлівському монастирі навпроти Флорівського, де тепер військова частина. Ректором семінарії міг бути як архімандрит настоятель монастиря, так і протоієрей із білого духовенства.

Протодиякон Іоанн Поліщук,
дослідник історії Черкаської єпархії

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні коментарі

Реклама

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні1410
mod_vvisit_counterВчора2397
mod_vvisit_counterМісяць30679
mod_vvisit_counterЗа весь час3743901

Зараз онлайн: 34
Офіційний сайт Черкаської єпархії УПЦ