Мить нашого життя

Калейдоскоп новин

Відеомолитва


Мультимедіа

Православні медіа-ресурси

Баннер
Баннер
Монастыри и храмы УПЦ
Баннер
ВЕЛИКОДНЄ ПРИВІТАННЯ Високопреосвященнішого СОФРОНІЯ, Митрополита Черкаського і Канівського, православному духовенству, чесному чернецтву, та всім вірним чадам Черкаської єпархії Української Православної Церкви
14.04.2017 11:18

ВЕЛИКОДНЄ ПРИВІТАННЯ Високопреосвященнішого СОФРОНІЯ, Митрополита Черкаського і Канівського, православному духовенству, чесному чернецтву, та всім вірним чадам Черкаської єпархії Української Православної ЦерквиУлюблені у Господі всечесні отці, іноки та інокині, дорогі браття і сестри!
ХРИСТОС ВОСКРЕС!
У святкову пасхальну ніч, коли храми наповнені людьми, коли обличчя одухотворені радістю, коли погляди сяють любов'ю, коли на вітання священнослужителів: «Христос Воскрес» вся церква вигукує: «Воістину Воскрес!» — ні в кого немає сумніву, що жало смерті притуплено, що торжество гріха і пекла скінчилося.
«Да воскреснет Бог и расточатся врази Его и да бежат от лица Его ненавидящие Его» (Пс. 67, 2). Ці натхненні слова царя Давида ми чуємо в храмах в пасхальну ніч і потім протягом всієї Світлої седмиці. В устах пророка вони звучать, як побажання, яке пронизане упевненістю, що це буде: і ми вимовляємо їх переможно – урочисто, як виконання пророцтва, яке звершилось в ніч Воскресіння Христового. І відразу ж за цими древніми віршами звучить найкращий з гімнів Новозавітної Церкви: «Христос воскресе из мертвых, смертию смерть поправ и сущим во гробех живот даровав». Цей гімн такий звитяжний, що перед силою його впливу в душах людей зникає всіляка ворожнеча і злоба.
Але ось в сяйві сонця настає день, світлий і радісний, а для душі починаються сутінки. Вона бачить всюди людське горе, скорботи, хвороби, страждання; чує плач; вжахається від гріха; і відчуває, що з Воскресінням Христовим смерть все ж не пішла з цього світу.
І ці незліченні лікарні, горді своєю чистотою, своїми медичними апаратами і своїми вченими професорами; і ці кладовища, на яких люди намагаються квітами і помпезними пам'ятниками створити ілюзію краси і нею прикрити весь жах смерті — все це невіруючі люди ставлять нам як докір нашій пасхальній радості. Але що ж тоді нам дав Воскреслий Христос, Він нам дав найголовніше – мужність перед лицем смерті!
І відчуття перемоги над смертю, цим «останнім нашим ворогом,» за висловом ап. Павла (1 Кор.15:26), охоплює наші душі в святу ніч з такою силою, що ми перестаємо її боятися, і виголоси священнослужителя: «Смерть, де твоє жало? Пекло, де твоя перемога?» – ми переживаємо так, що ми самі є переможцями і пекла і смерті. Передчуття стає реальністю; нехай на короткий проміжок часу, нехай тільки в цю світлозарну пасхальну ніч. І душа, яка хоча б один раз пережила це відчуття мужності перед обличчям смерті, вже ніколи не за буде його. Не за буде вона і Того, Хто дарував їй цю перемогу над смертю.
Але ось пройде ця спасительна ніч Христового Воскресіння, відлунають великодні гімни, в церквах закриються царські врата – і те, що наповнювало наші душі святим натхненням, зміниться буденними клопотами. Ми знову побачимо життя, яким воно є, і людей – в їх звичайному настрої.
Життя широке і багатогранне: юність і старість, здоров'я і хвороби, роки праць і занепад сил, краса в молодості і неміч старості, – усе це періоди, за якими проходить життя людини. Якщо ж взяти не окрему людину, а суспільство в якому одночасно відбуваються ці події, то відкриються нові контрасти: заможність і жадібність, бідність і достаток, розкіш і злидні, радості і скорботи. І тоді тяжко сказати слово, яке кожному було б актуальне і багатому і бідному, і здоровому і хворому, і малому і похилому.
Але у свято Великодня зникають ці труднощі. Всі душі звернені до Воскреслого Христа — і кожна з них наповнюється радістю від світлого свята. Всі чують заклик: «Багаті і убогі – веселіться разом! Помірковані й недбалі – день Господній вшануйте! Хто постив і хто не постив – втішайтесь сьогодні!». І в цьому заклику кожен знаходить слово, яке найближче до його серця.
Чує багатий — і збагачує своє серце любов'ю до свого бідного брата: скільки серед нас жебраків і нужденних, яким потрібна наша допомога!
Чує бідний та нужденний — і в міру своєї бідності шанує Свято Пасхи освяченою писанкою і шматочком паски, усмиряючи своє серце і не заздрячи чужому багатству.
Чує той, хто постився — і радіє, що він виконав заповідь Божу, в якій сказано, що коли заберуть від них Жениха, тоді будуть постувати.
Чує і той, хто не постився — і розчулюється від любові Господа до нього: що він підійшов до Свята Пасхи з душею, сповненою гріхів, і Господь приймає його по Своїй милості, Він дає можливість всім людям на землі: «Воскресіння Христове бачивши, поклониться святому Господу Ісусу!»
Цей піснеспів, який ми чуємо щосуботи в наших храмах, говорить нам про те, що ми бачили Воскресіння Христове. Але чи правда це? Чи немає тут перебільшення? Як можна бачити нам Воскресіння Христове, коли його не бачили навіть апостоли?
Обміркуємо цей вислів, вдумаємось, про яке воскресіння тут говориться! Безперечно, тут говориться не про те, що трапилося в саду Йосипа Аримафейского там не було свідків, цей піснеспів говорить про таємниче воскресіння людської душі, коли вона благодаттю Святого Духа воскресає від гріховного життя, оживає для добра, бачить Господа внутрішнім зором і готова слідувати за Ним, і як це чудо зміни душі, не назвати воскресінням? Якщо душа пройшла через покаяння і удостоїлася Трапези Господньої, якщо вона сповнена рішучості віднині жити по волі Божій, якщо все мирське, що було досі їй приємним, стало нецікавим і набридливим, — то це вірний знак того, що душа була мертва і ожила, сповнилася Благодаті Божої і воскресла для нового життя.
Ця дивовижна зміна відбувається з кожним із нас в ті моменти нашого життя, коли, підкоряючись голосу совісті, ми йдемо в храм і шукаємо спілкування з Христом. Але у Великодню ніч Господь дає можливість відчути кожній віруючій душі, якою гарною вона може бути. Якщо ми, відклавши всі життєві турботи, вирішили провести цю ніч не в ліжку і не за столом, а в храмі, де безперестанно звучить «Христос Воскрес!» — тільки за це Господь наповнить нашу душу такою радістю, що вона здатна навіть тим, хто ненавидить нас пробачити все, - то яку ж ще набагато більшу радість ми відчуємо, якщо приготуємося в цю Пасхальну ніч до духовного спілкування з Воскреслим Господом. «Трапеза щедра уготована — насолоджуйтеся всі!», — виголошує святитель Іоанн Златоуст в своєму Пасхальному слові. І ті хто в почутті покаяння приступить до Трапези Господньої в Таїнстві Святого Причастя, той Воскресне душею і насолодиться торжеством віри, побачить Воскреслого Господа Ісуса Христа, і поклониться Йому в захопленні виголошуючи:
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Смиренний Софроній
милістю Божою
Митрополит Черкаський і Канівський
Пасха Христова 2017 рік
м. Черкаси

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Реклама

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні166
mod_vvisit_counterВчора1063
mod_vvisit_counterМісяць32027
mod_vvisit_counterЗа весь час2074046

Зараз онлайн: 11
Офіційний сайт Черкаської єпархії УПЦ