Мить нашого життя

Калейдоскоп новин

Відеомолитва


Мультимедіа

Православні медіа-ресурси

Баннер
Баннер
Монастыри и храмы УПЦ
Баннер
Історія села Макіївка та його Свято-Миколаївського православного храму

Історія села Макіївка та його Свято-Миколаївського православного храму

На початку ХVІІ ст. наш край опинився під владою Польщі. У цей час і було заснована селянами – втікачами село Макіївка. Існували перекази, що першим поселенцем був козак Мокій. Очевидно, від його імені і пішла назва села. Ми можемо тільки передбачати, що жителі Макіївки приймали також активну участь в національно-визвольних змаганнях проти Польщі. Про це свідчить те, що в багатьох джерелах того періоду зустрічаються прізвища, які характерні для жителів Макіївки: Коваль, Коваленко, Новохатько, Хижняк, Зеленько, Гончаренко і т. п. У свій час в селі ще зберігалися перекази про перебування в цій місцевості І.Богуна. У польських джерелах Макіївка згадується як власність Ксаверія Любомирського, що її передав польський король у вічне володіння. У письмових документах село вперше згадується в книзі візитів Смілянського деканату у 1726 році, коли в селі відбудували дерев’яну церкву.

У першій половині ХVІІІ ст. Макіївку, як і багато інших сіл Правобережної України грабують і спуштошують татари. У книзі візитів Смілянського деканату за 1741 і 1746 роки вказувалось, що в селі священика немає, так як він втік за Дніпро під час останнього набігу. Село було дощенту розорено і в ньому в 1741 році нараховувалося тільки 30 дворів. В 1766 році Макіївку спіткало нове лихо. Князь Любомирський за наказом польського короля розпочав насильницьке запровадження унії в нашому краї. Якраз за його наказом уніати пограбували в селі православну церкву та священика, який на цей раз втік у Миргород. Настало коротке затишшя. Село почало швидко розширюватися й зростати чисельно. Якщо в 1741 році в Макіївці нараховувалося тільки 30 дворів, то вже в 1768 їх було вже 216. Таке швидке зростання можна пояснити посиленням гніту українських селян-кріпаків на польській і російській територіях, що спричинило масову їх втечу та переселення в Макіївку.

 
Матронинський Свято-Троїцький монастир, Холодний Яр

Книги:

Нескорений велет     Завантажити

Головківка - серце Холодного Яру     Завантажити

 

ІГУМЕН МЕЛХІСЕДЕК

(1716-1809 РР.)

 

Вступні зауваження

 

У особливо скрутні часи, у переломні або вирішальні періоди в історії народу Господь посилає на землю людей особливих, тих, хто виконає Його святу волю, хто підтримає зневірених і дасть сили рукам, опущеним у відчаї.

Такою людиною, посланою від Бога у тяжкий для Православ'я на Україні час, був настоятель Свято-Троїцького Мотронинського монастиря ігумен Мелхіседек Значко-Яворський. Розглянувши ретельно його життя не буде перебільшенням, якщо скажемо, що він був Мойсеєм українського народу, тому що він вивів його із рабства унії. Він недаремно носив ім'я Мелхіседека, тому що був царем і пророком української нації. Він узяв під своє управління корабель української нації. Він узяв під своє управління корабель Української Церкви тоді, коли хвиля уніатства покрила його, здається, повністю, і неушкодженим провів крізь небезпеки на тихі води благодаті Божої.

 
Красногорський Свято-Покровський монастир

По преданию, жизнь в Красногории на месте будущего монастыря начал монах из Константинополя приблизительно в конце XVI — в начале XVII века. Ему во сне явилась Царица Небесная, повелела отправиться на Русскую землю и указала место будущего монастыря в горе возле Золотоноши. Первой обителью византийского монаха постоянная выкопанная им самим пещера. Вскоре о монахе стало известно хозяину той земли — казаку Ивану Шебету-Слюжке, который решил превратить Красную горку, как называли её местные жители, в гору Божью — основать здесь святую обитель. Эта весть вскоре облетевшая окружающие села и к первому поселенцу стали присоединяться желающий посвятить свою жизнь Богу.

 

Мужской монастырь

С временем там был выстроен первый храм из ивняка в честь великомученика Георгия Победоносца. Но простояла эта церковь недолго. Новый храм выстроили казаки, который также назвали в честь святого Георгия. В 1680—1687 годах был построен Покровский деревянный храм. Нынешний каменный Покровский храм был построен в 1859 году, при игумении Анатолии. Каменный Спасо-Преображенский собор был построен в 1767—1771 годах по проекту украинского архитектора Ивана Григорьевича-Барского на средства святителя Софрония, епископа Иркутского.

По пересказам, первым игуменом монастыря был отец Иосиф (Григорьевич). Монастырский синодик сохранил имена и других игуменов: Иоиль, Гавриил, Рафаил, Герман, Софроний, Дамаскин, Досифей. Последним настоятелем был архимандрит Иоиль.

 
Лебединський Свято-Миколаївський монастир

На высоких холмах выше глубоких балок и оврагов речки Гептурки, совсем недалеко от Шполы (райцентра в Черкасской области), раскинулось большое село Лебедин. Еще в ХІХ веке Лебедин окружал огромный лес (этот лес изображен на картах Боплана), но до наших дней он существенно поредел. Сейчас село обсели поля, а лес остался лишь в виде больших фрагментов.

На въезде в Лебедин приезжих встречает старинная ветряная мельница. Такие мельницы еще иногда встречаются на Черкасщине. Хотя муки они уже давненько не мелют.

В центральной части Лебедина стоит большая каменная церковь. Ее возвели на средства генерал-майора царской армии, племянника князя Потемкина, Николая Высоцкого. К церкви ведет отвесная мостовая - одна из многих «сошейок», которые кружевом оплели Лебедин. Церковь имеет название Преображенская и принадлежит к УПЦ КП. Сейчас этот храм активно реставрируют. Есть в Лебедине еще одна церковь - она принадлежит УПЦ МП, но эту церковь мы не искали, ведь узнали о ее существовании уже после отъезда из Лебедина.

 
Монастир преподобного Онуфрія Великого

 
<< Перша < Попередня 1 2 Наступна > Остання >>

Сторінка 1 з 2

Останні коментарі

Реклама

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні1339
mod_vvisit_counterВчора1756
mod_vvisit_counterМісяць45922
mod_vvisit_counterЗа весь час3822135

Зараз онлайн: 30
Офіційний сайт Черкаської єпархії УПЦ